Hungarica – Przybądź wolności! CD

Już latem ukaże (6 lipca) się polskojęzyczna płyta Hungarici pt.: „Przybądź wolności”! Takiej płyty jeszcze na Węgrzech nie było, węgierski zespół wykonuje utwory w ojczystym języku swych polskich braci.

Zespół powstał w 2006 r. z inicjatywy gitarzysty Norberta Mentesa, który w roku 1981 znalazł się pośród członków-założycieli Moby Dicka – jednej z najpopularniejszych węgierskich kapeli rockowych działających po dziś dzień.

W lutym 2013 Hungarica zorganizowała w Budapeszcie wielki koncert pod sztandarami przyjaźni polsko-węgierskiej.  Na to wyjątkowe wydarzenie zaprosiła gwiazdę polskiej sceny muzycznej, zespół  Złe Psy (założony przez znanego z TSA Andrzeja Nowaka, któremu towarzyszył słynny Paweł Mąciwoda – basista nie tylko Złych Psów, ale i legendarnego Scorpions).

W ramach współpracy pomiędzy dwoma zespołami nagrany został polsko-węgierski utwór „Polak, Węgier” („Magyar, Lengyel”), który odniósł wielki sukces zarówno na Węgrzech, jak i w Polsce. Album „Ciało i Krew ” („Test és Vér”), na którym się ów utwór znajduje, dostępny jest na polskim rynku staraniem firm RDS Music oraz OLIFANT Records.

Latem 2013 roku Hungarica zaproszona została na Międzynarodowy Zlot Militarny do Bornego Sulinowa (największą tego typu imprezę w Europie), gdzie wystąpiła przed 10-tysięczną publicznością.

Hungarica stawia sobie za cel, aby za pośrednictwem muzyki oraz tekstów swych piosenek jeszcze bardziej przybliżyć polskim przyjaciołom węgierską historię, źródła narodowej tożsamości oraz kulturę. Dzięki zespołowi także i Węgrzy, zwłaszcza młodzież, poznają bliżej kulturę i tradycje polskiego narodu – w 2014 roku na albumie Hungariki ukazała się aranżacja polskiej pieśni wojskowej „Rozkwitały pąki białych róż” (w polskiej i węgierskiej wersji językowej).

W tym roku Hungarica przygotowała polskojęzyczny album pt. „Przybądź wolności”, na którym znalazły się polskie przekłady najbardziej znanych utworów zespołu – zwłaszcza tych, które cieszą się popularnością także w Polsce (niektóre z nich zostały już opatrzone przez fanów polskimi napisami i umieszczone na stronach do dzielenia się plikami video). Płyta, na której występują gościnnie dwie legendy polskiego rocka, Andrzej Nowak (TSA, Złe Psy) oraz Grzegorz Kupczyk (ex-Turbo, Ceti), ukaże się 6-tego lipca br. Latem odbędą się w Polsce dwa koncerty promujące album: 24.07. w Środzie Śląskiej w ramach Festiwalu Solidarności „Uwolnić Muzykę” oraz 15.08. w Zakopanem.

Do chwili obecnej staraniem wydawnictwa Hammer Records ukazało się 6 LP, 3 EP i 2 DVD Hungariki.

Wszystkie pozycje było można zakupić w sklepie Olifanta. Oczywiście nowa pozycja również będzie dostępna – zapraszamy i polecamy: www.olifant.com.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *